Background
Image Vortex

Vortex Cały film Online na Kinomaniak


20222h 22m

Założenie i intryga Vortexa przywołują nieuniknione wspomnienia Amour Michaela Haneke , które zdobyły tu główną nagrodę w 2012 roku. Tyle że film Noé jest mroczniejszy, brudniejszy, prawie XIX-wieczna opowieść o sztetlu, skupiająca się na zgarbionych ciałach i zbolałych twarzach w słabo oświetlonych wąskie pokoje.

Jest też bardziej pomysłowy pod względem formalnym. Wielką innowacją Noé jest sfilmowanie całości na podzielonym ekranie, z dwoma ręcznymi kamerami skierowanymi na bohaterów przez cały czas, nawet gdy siedzą obok siebie na kanapie lub leżą razem w łóżku. „Wszędzie jest za mną ten mężczyzna”, narzeka w pewnym momencie matka i nie możemy powiedzieć na pewno, czy chodzi o męża, kamerzystę, czy o coś zupełnie innego: o niewidzialną obecność spływającą im po szyjach.

Oczywiście dla tych ludzi nie ma szczęśliwych zakończeń. A jednak bezlitosny, ukradkowy postęp Noé nie jest pozbawiony delikatnych chwil. Matka i ojciec chcą dla siebie jak najlepiej i są z kolei kochani i pielęgnowani przez dorosłego syna Stéphane’a (Alex Lutz). Tyle, że film pokazuje, że miłość jest dość wątłym bastionem chroniącym przed złym zdrowiem i grobem. Nic dziwnego, że Stéphane ma własne problemy.
Jest narkomanem, który teraz rozdaje czyste igły użytkownikom miasta i wydaje się, że sam jest w ciągłym niebezpieczeństwie odstępstwa. Chce, aby jego rodzice przenieśli się do domu opieki – głównie ze względu na nich, ale i dla niego. „Nie mogę ci pomóc”, przyznaje. „Nie mogę się nawet powstrzymać”.

Genre: Dramat

Director: Claire Corbetta-Doll, David Maria Putorti, Gaspar Noé, Nina Doré, Pierre Lagardère

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cast:
View MoreView Less
Polecane filmy